12 اسفند 1395 @ 20:26

حجة الاسلام شیخ محمد چلوئی دارابی

پست 2335 : به قلم دامنه : به نام خدا. امروز این روحانی بزرگوار دارابکلایی مقیم قم را معرفی می کنم؛ یعنی جناب حجة الاسلام شیخ محمد چلوئی دارابی. چون یقین دارم بسیاری از دارابکلایی ها ایشان را نمی شناسند و به عبارت عامیانه بجا نمی آورند، با آوردن چند شناسه و قرینه، وی را هم به لحاظ اصل و نسَب و هم از نظر درس و بحث بر دامنه خوانان ارجمند می شناسانم.

وی زاده ی قم اند. اصالتا" از بالامحله ی دارابکلا. از ناحیه ی پدری و مادری دارابکلایی اند. فرزند مرحوم حجة الاسلام شیخ تقی چلوئی دارابی که در قم زندگی می کردند و چند سال پیش به رحمت ایزدی پیوستند و در قم مدفون اند. به عبارتی این روحانی جوان و متواضع و بااخلاق که تصویرش در زیر آمده است، برادرزاده ی مرحوم کَل احمد چلوئی دارابی ست. یا بهتر است بگویم پسرعموی جناب آقای حسین جوادی نسب. (جانباز روشندل دفاع مقدس که از دوستان نزدیک دامنه است). و از ناحیه ی مادری باید بگویم نوه ی مرحوم حاج ابراهیم چلوئی دارابی اند. یا به عبارتی خواهرزاده ی اکبر و هادی و اصغر و مهدی چلوئی دارابی بالامحله ای. پس از ناحیه ی پدر و مادر، هر دو،  ایشان یک طلبه ی فاضل دارابکلایی اند و از محله ی مومن خیز بالامحله.

اما بعد؛ با این شناسنه ها و قرینه ها که برای پی بُردن تان ذکر کرده ام، اینک می پردازم به بقیه ی شرح حال شان.

وی امور درسی شان را در حوزه ی قم پیش بردند. طلبه ای باتقوا، افتاده، خوشرو و متدیّن و مومن اند. دروس حوزه را با توفیق تهذیب نفش پیش برده اند و همچنان با فضاهای درس و بحث حوزه و با برخی از مدرّسان خود معاشرند. اهل تهجّد و نماز و دعا و ذکرند. بسیار آرام و مقیّد به حفظ آداب اند. بارها با وی هم صحبت شدم و بآسانی دریافتم بی غلّ و غش و پاک و صاف اند. به گونه ای در مراودات اجتماعی برخورد دارند که برای همگان فردی دوست داشتنی اند. اگر این عبارت و واژه درست باشد برای یک روحانی بزرگوار: آزارش حتی به مور هم نمی رسد چه رسد به انسان و دوست و رفیق و فامیل و ایل و کسان.

در مجامع و محافل مذهبی قم دیده می شوند. به زیارت حرم حضرت فاطمه معصومه کریمه ی اهلبیت _علیهم السّلام_ بسیار معتقد و عامل به آنند. حتی زیارت شیخان قم را که بزرگان شیعه در آن مدفون اند، همیشه مدّ نظر دارند. در نماز جماعت ظهر و عصر و مغرب و عشاء حرم مطهر، مرتّب شرکت می کنند و به آیة الله العظمی سیدموسی شُبیری زنجانی و حجة الاسلام و المسلمین سیدمحمد مهدی سعیدی _امام جمعه قم_ اقتداء می کنند.

چند باری که با وی بر سر برخی مسائل صحبت کردم، بسیار وی را بانزاکت دیدم. تا جایی که من باخبرم و رفتارهای وی به آدم می رساند، اهل غیبت و دنیازدگی و کرّ و فرّ و تجمّلات نیستند. با مادر محترمه ی شان که در قید حیات است، زندگی محبت آمیز و آرامی دارند.

یه گمانم معرفی ایشان تا همین مقدار کفایت دارد و بر وی مثل همیشه چه از دور و چه از نزدیک که خیلی باهم راحت و گرم هستیم، سلام و خداقوت و درود می فرستم و از دل مالامال از عشق به خدا و خاندان عترت (ع) وی می طلبم دعایمان کنند. و آنگه که قلب خویش را در حُرم حَرم شکسته می کنند و دعا به آسمان می رسانند، دامنه و دامنه خوانان شریف و مردم مومن و بامحبت دارابکلا را بی نصیب نگذارند. (منبع: دامنه داراب کلا. اینجا)

حجة الاسلام شیخ محمد چلوئی دارابی. قم. 19 اردیبهشت 1395

 

برچسب‌ها: شیخ محمدقم
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد